poniedziałek, 22 lipca 2013

Zabytki w Godowej


            W bibliotece w Godowej można obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą zabytkowym obiektom na terenie wsi.
            Wśród zabytków oprócz kapliczek przydrożnych, które były prezentowane na wystawie bibliotecznej w ubiegłym roku znalazły się:
- kaplica
- dom nauczyciela z ok. 1900 r.
- mini skansen, w skład którego wchodzi zabytkowa chałupa i dwa wiatraki
- drewniane domy z lat 1915 - 1930
- drewniano-murowane domy z ok. 1925 - 1935
- zabytkowe piwnice, stodoły i studnie
             Najcenniejszym a zarazem najpiękniejszym zabytkiem historycznym Godowej jest kaplica z 1909 roku, która do 1991 roku pełniła funkcję kościoła parafialnego. Obecnie służy jako dom pogrzebowy. Budynki prezentowane na wystawie są żywą historią oraz wspomnieniem po naszych pradziadach. Pozwalają ponieść się wspomnieniom z czasów młodości i przypomnieć jak żyło i mieszkało się  kilkanaście lat wstecz. Domy z tamtego okresu to drewniane chaty wykonane z bali. Szpary pomiędzy balami utkane były słomą, suchą trawą lub mchem, zalepione gliną. W chacie  takiej obora i część mieszkalna były pod jednym dachem: słomianym - kryty gontami, papą, eternitem, później dachówką. Drzwi z kuchni prowadziły prosto do stajni lub dzieliła je przegroda, tzw. sień, czy boisko .W drewnianej chacie znajdowały się zazwyczaj trzy pomieszczenia: izby – kuchnia i pokój oraz komora. Mieszkania były ciasne, w jednej chacie mieszkały przeważnie trzy pokolenia. Latem spało się na strychu lub w stodole na sianie, a zimą w kuchni na siennikach wypchanych słomą. Wieczorami pomieszczenia oświetlano lampami naftowymi, gdyż nie było prądu. W izbach nie było podłóg, tylko ubita mocno ziemia tzw. klepisko.
           Poprzez wystawę być może starsze pokolenie wróci wspomnieniami do swojego dzieciństwa, a młodsze uświadomi sobie jak dawniej się mieszkało. 






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz